Jared Leto / Destruktivní krása

30. října 2010 v 11:35 | MaKi |  30 Seconds To Mars
Příjemný článek,chválím autorku!


.

Nejdříve si ho film všiml jako dívčího idolu, pak jako feťáka, který nedokáže přestat. Na první pohled je Jared Leto hezoun. Na druhý odkrývá mnohem víc.
Se svou líbeznou chlapeckou tváří a velkýma modrýma očima, díky nimž pořád nevypadá na to, že se mu blíží čtyřicítka, by se mohl spokojit s typem objektu zájmu a vyžít na rolích idolů, milenců a svůdníků. Na něčem takovém jako byl Jordan, vysněný kluk hlavní hrdinky příjemného seriálu o dospívání Tak tohle je můj život, kde Jared Leto poprvé zaujal a po kterém se jeho fotky poprvé objevily na zdech či v šuplících některých fanynek. Rodák z Louisiany nicméně měl a má dodnes jiné představy o náplni svého života a o tom, co znamená pořádná práce.

Hezouny, kteří jsou ve filmu proto, aby se hlavní hrdinka mohla rozvíjet a měnit, si zahrál taky, např. dvakrát po boku Winony Ryderové. Stejně tak si zkusil několik kolektivních nenáročných žánrovek o mladých s mladými a pro mladé včetně retro romance či v druhé polovině 90. let tak populárního vyvražďovacího hororu. Mnohem víc než tohle ho však zajímají náročnější party ve vyčerpávajících dramatech o netušených silách, které se skrývají v člověku, ať už ty síly vedou k překonání překážek nebo, častěji, k sebedestrukci.

Střemhlav do zatracení

Určité sebedestruktivní tendence musí mít i sám Jared, když je ochotný pro své role tolik udělat a vytrpět. "Věřím, že nejdůležitější jsou přesvědčení a soustředění," vysvětluje svůj styl práce. Když před třemi lety hrál Marka Davida Chapmana v dalším filmovém pokusu o pochopení jeho motivů pro zavraždění hudební ikony Johna Lennona, přibral kvůli tomu 28 kilogramů a po skončení natáčení až příliš rychle zhubl, drastickou dietou zahrnující citronovou šťávu, javorový sirup, pepř a vodu. Takové zacházení jeho tělo nevydrželo a Jared se pak musel léčit z dny. Nemluvě o tom, jak náročný pro jeho psychiku musel být ponor do vyšinuté Chapmanovy mysli, s nímž mu pomáhala právě změna fyzických proporcí, a tím i vzhledu, chůze či reakcí okolí.
img
Když se připravoval na roli drogově závislého ve filmu Rekviem za sen, naopak zhubl, třináct kilo, hladověl a odmítal intimnosti se svou tehdejší snoubenkou Cameron Diazovou. Sám přiznal, že taková příprava už hraničila se sadomasochismem. Ovšem vyplatila se. I díky tomu, jak film Darren Aronofsky natočil, drsné Rekviem, v němž krutě vystřízliví ze závislosti na svých snech čtyři postavy, je dodnes Letovým nejvýznamnějším filmem. A Harry Goldfarb jeho nejvýznamnější a nejlepší rolí, v níž naplno využil svůj chlapecký entuziasmus a hezkou tvář kluka, který věří, že mu všechno patří a že může ignorovat všechna varovná znamení.

Odhodlanost hrát i svým tělem a huntovat ho v zájmu umění podporuje i fakt, že mnoho jeho postav čeká krutá fyzická bolest. Harry z Rekviem za sen přijde o ruku, v Klubu rváčů ho zmlátí k nepoznání, v Úkrytu se vážně popálí, v Americkém psychu ho hlavní hrdina sejme sekerou, v Obchodníku se smrtí ho několikrát střelí do hrudi… Leta zkrátka přitahují zatracení jedinci s nelehkým osudem.

Klub rváčů, kde měl malou, ač celkem výraznou roli jednoho z ochotných následovníků falešného mesiáše, i Úkryt, kde vykrádal dům hlavní hrdinky, natočil David Fincher. Spolupráce se zajímavými režiséry je dalším znakem Letovy herecké kariéry. Pracoval například s Terrencem Malickem, Oliverem Stonem, teď naposledy s Belgičanem Jaco Van Dormaelem na sci-fi dramatu Pan Nikdo, který právě vstupuje do českých kin, po představení na karlovarském festivalu.

Herec i muzikant

Letova filmografie, odstartovaná v půlce 90. let úspěchem zmíněného seriálu Tak to je můj život, není až tolik bohatá. V posledních letech totiž svůj čas dělí mezi filmy a mezi koncertování s kapelou 30 Seconds to Mars, v níž účinkuje mj. se svým bratrem Shannonem.

"Nikdy jsem nevnímal sám sebe jako herce, který tajně touží po tom, aby mohl dělat muziku, nebo jako muzikanta, který chce hrát. Jsem nadšený a vděčný, že můžu dělat oboje a ani jedno nestavím nad to druhé," říká o své dvojí kariéře. Jeho povolání se někdy kříží, kvůli kapele například odmítl roli v americké části Eastwoodova pozoruhodného diptychu o bitvě o Iwo Jimu Vlajky našich otců.

Svou kapelu evidentně bere vážně a pro herce, co si skupiny zřizují pro vlastní amatérskou zábavu, nemá pochopení. "Každý od Jeffa Bridgese po obsazení seriálu Ztraceni má kapely, ale nikdy jsem se necítil nějak spřízněný s takovými lidmi, diletanty nebo nadšenci." S tím souvisí i rozhodnutí nepropagovat 30 Seconds jako kapelu známého herce, promotéři koncertů dokonce měli zakázáno tisknout jméno Jareda Leta na plakáty. Emo rockeři, kteří chodí na jeviště v kostýmech, si i bez toho našli dostatečně velkou a věrnou skupinu fanoušků.

Pracovitý samotář

Ale zpátky k jeho filmům, které jsou zajímavější, než by Letovy začátky a vzhled evokovaly. Možná s tím bude mít co dělat jeho netradiční výchova. "Vyrůstal jsem kolem spousty umělců, muzikantů, fotografů, malířů a lidí z divadla. V téhle umělecké hippie komunitě neexistovala žádná jasná pravidla. Velebili jsme kreativní zážitky a projevy, bez omezení," vzpomíná na dětství. Jeho rodina byla velmi chudá a často se stěhovala, rodné Louisiany, kde se narodil na Vánoce roku 1971, si tedy Jared moc neužil.
img
Škola mu přišla tak jednoduchá, že se tam nudil, ignoroval autority a vymýšlel kousky, které ho pravidelně dostávaly do problémů. "Pohybovalo se to od krádeží a žhářství až po obvinění, že se v páté třídě snažím vyprovokovat výtržnosti a vzpouru," vypočítává Leto své přestupky. Jeho životním snem v té době bylo stát se buď malířem nebo drogovým dealerem. Nakonec si vybral to první a v šestnácti šel studovat na uměleckou školu do Washingtonu, založenou v 19. století pro "povzbuzování amerických géniů". Pak šel na vizuální umění do New Yorku, kde vystudoval filmařinu. Potom se vydal na svou homérskou odyseu (jak to sám označuje) po USA, která ho dovedla do Los Angeles. "Měl jsem batoh, pár stovek dolarů a neměl jsem kam jít," vzpomíná. Ale taky měl touhu uspět.

Po jednom krušném roce se mu to podařilo. Získal několik roliček v několika seriálech a v roce 1994 ho obsadili do Tak tohle je můj život. Role puberťáků ho ovšem iritovaly. "Teenageři se vždycky ukazují jednorozměrně. Jsou to stereotypy. Když jsem byl já na střední, zajímal jsem se o dost jiných věcí, než jestli seženu holku nebo jestli mě vezmou do týmu."

První velkou roli podle svých představ získal za další tři roky, v životopisu amerického běžce Steva Prefontaina Zázračný běžec, který překonal tělesný handicap, získal na olympiádě v Mnichově čtvrté místo a o dva roky později, ve čtyřiadvaceti, zahynul při autonehodě. Postava ambiciózního, odhodlaného atleta poprvé ukázala, čeho všeho bude Leto ve filmu schopen a jak tvrdě je ochotný pracovat.

Image lamače srdcí, kterou mu někdy podsouvá bulvár, k němu tedy nesedí. "Vždycky jsem byl samotář. Víc než do holek jsem zapálený do své práce a svého kreativního života. To mě pohání," tvrdí Leto.

Iva Přivřelová

Filmografie:

img
Tak tohle je můj život (1994-1995) (tv)
Co si ušít do výbavy (1995)
Poslední ze slavných králů (1996)
Zázračný běžec (1997)
Past (1997)
Basil (1998)
Temná legenda (1998)
Tenká červená linie (1998)
Černá a bílá (1999)
Klub rváčů (1999)
Narušení (1999)
Americké psycho (2000)
Rekviem za sen (2000)
Sunset Strip (2000)
Highway (2002)
Úkryt (2002)
Alexander Veliký (2004)
Obchodník se smrtí (2005)
Zabijáci osamělých srdcí (2006)
Zavraždění Johna Lennona (2007)
Pan Nikdo (2009)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Amaranthes Amaranthes | Web | 30. října 2010 v 15:30 | Reagovat

Héééééééééj...To není féééééééér!!! Já jsem si ten článek chtěla dát na blog...ach jo :-(

2 Orne May Orne May | 30. října 2010 v 17:16 | Reagovat

Pomalu nejlepší článek jaký jsem četla o Jaredovi. Opravdu povedený.

3 Verča tvé sb co tě nejvíc miluje♥♥♥♥♥♥ Verča tvé sb co tě nejvíc miluje♥♥♥♥♥♥ | Web | 30. října 2010 v 17:37 | Reagovat

krásnej článek přijď jinak pokecat večer na párty jestli budeš chtít je na blogu článek ktomu:D

4 Jaredcard.tvé věrné SB Jaredcard.tvé věrné SB | Web | 30. října 2010 v 19:18 | Reagovat

hm moc hezký článek

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama